Tlenoterapia hiperbaryczna jest bardzo skuteczna metodą wpierająca proces leczenia trudno gojących się ran.
Cechą charakterystyczną trudno gojącej się rany jest niedotlenienie tkanki która otacza przewlekłą ranę , powoduje to rozwój bakterii.
Proces gojenia się rany jest prawidłowy jeśli trwa kilka dni. Jeśli w procesie następują nieprawidłowości to wskazuje to przewlekłą jednostkę chorobową I rany goją się nawet kilka miesięcy. Często trzeba ocenić zmienne dotyczące wielkości rany i etnologii jej pochodzenia by wprowadzić prawidłowy protokół uczęszczania na zabiegi tlenoterapii Najczęściej spotykaną przyczyną trudno gojącej się rany jest Hipoksja to proces niedoboru tlenu w tkankach otaczających ranę zarówno kiedy rana jest z uszkodzenia mechanicznego, owrzodzenia czy powikłaniem stopy cukrzycowej.
Efekty cyklu zabiegów w komorze hiperbarycznej :
- dostarczenie tlenu do tkanek niedotlenionych, – działanie bakteriobójcze,
- działanie przeciwzapalne,
- zmniejszenie obrzęku,
- wyhamowanie rozrostu się bakterii beztlenowych,
- poprawa przepływu krążenia i ukrwienia,
- przyspieszenie procesu regeneracja nabłonka
- zwiększenie produkcji i wchłaniania kolagenu,
- zwiększenie aktywności komórek kościotwórczych,
- działanie przeciwzapalne, – wzmocnienie układu immunologicznego,
- zwiększenie produkcji komórek macierzystych i erytrocytów,
- aktywacja tworzenia się włosowatych naczyń krwionośnych.
Tlenoterapia ogranicza infekcje w ranach poprzez działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, a w zdecydowanej większości przypadków ogranicza ilość amputacji.
W każdym przypadku trudno gojących się ran należy dąży się do zwiększenia dostarczenia tlenu do komórek objętych zagrożeniem bakteryjnym. W wyniku czego dochodzi do aktywacji procesów naprawczych w ranie jej szybszego oczyszczenia i zahamowania infekcji.